Bálint napi hagyományok
Bálint-napjához, vagy közismertebb nevén a Valentin-naphoz számos babona, hiedelem és hagyomány kapcsolódik, amelyek egy része fiatal lányoknak adott segítséget ahhoz, hogy megtalálják, meghódítsák életük párját vagy megtartsák szerelmüket. Néhány babona, amelyet talán nem sokan ismernek:
- Ha a lányok a Bálint-nap előtti éjfélkor a temetőbe mentek, megláthatták leendő férjüket, illetve ugyanezt érték el, amikor babérlevelet tettek a párnájuk alá.
- Természetesen nem érték be ennyivel, hiszen meg is kellett szerezni a kiszemelt fiút. Ennek érdekében egy kilenc magú alma magjait a jövendőbelijük zsebébe rejtették, ezáltal biztosítva a szerelmet. Egy másik praktika szerint a fiú lábnyomát „összegyűjtötték” , majd a küszöb alá ásták, ezután a házukba invitálni őt, aki a küszöböt átlépve rövid időn belül megkéri a lány kezét.
- Azt is ezen a napon tudhatták meg a fiatal házasok, hogy mikorra várható gyermekük születése, egy félbevágott alma magjait megszámolva pedig meg tudták megmondani, hogy hány gyermeke lesz valakinek.
- Bálint-napon a madarak is hatalmas szerephez jutottak, a különböző fajták ugyanis különböző férfitípusokat jelentettek. Úgy tartották, ha egy hajadon lány ezen a napon verebet lát, szegény emberhez fog hozzámenni és nagyon boldog lesz, ha azonban egy tengelice repül át felette, tehetős férfi felesége lesz. Azt tartották, hogy Bálint-napon választanak párt a verebek, és ekkor jönnek vissza a vándorló vadgalambok. Voltak olyan területek, ahol e napon szokás volt a madarakat etetni.
- Egyszerűbb babonák is kötődnek Valentin-napjához, például a reggeli szerelmes csók szerencsét hoz illetve, hogy ezen a napon nem szabad megsértődni vagy megharagudni.
- A népi hagyomány szerint ha Bálint-napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz a termés.